Aby 2 éves staff keverék ivartalanított szuka, utcáról, rossz körülmények közül mentett.
Nagyon félénk, számos helyzetben feszült, szorong. Kutyákra alkalmanként megindul, de nem csattog ki. Pórázon kezdetben folyamatosan erősen húzott, ez mostanra sokat javult.
A félős kutyák viselkedésének több oka is lehet. Előfordul, hogy a kutya genetikailag örökölte a gyengébb idegrendszert. Az is lehetséges, hogy az anyaállat félős, frusztrált volt, így a kölyök már a prenatális szakaszban (a magzat születés előtti tanulását jelenti) megtapasztalta a szorongást, félelmet. Túlnyomórészt azonban nem ezek okozzák a kutya félős viselkedését, hanem az okok jellemzően az állat múltbéli tapasztalataiban (van épp azok hiányában) keresendők. Ha a kutya például menhelyről örökbefogadott, és nem ismert (vagy éppenséggel nagyon is ismert) az előélete, hosszú kóborlás után utcáról befogott, korábban netán durva bánásmódban részesült, az állat visszahúzódó viselkedése nem is szorul további magyarázatra. Gazdás, családban élő kutyák esetében a kutya felnőttkori félelmeit leggyakrabban a kölyökkori szocializációhiány vagy helytelen szocializáció okozza.
Aby rehabilitációját több szálon kezeljük:
Séta
A séták nemcsak az átmozgatásra és a fárasztásra alkalmasak, hanem a kutya szocializációjának az egyik legfontosabb alappillére. A séták során az állat megismeri a tágabb környezet ingereit, illatait, zajait, embereket, idegen sétáló kutyákat, járműveket stb.
Az, hogy a kutya ezeket a külső ingereket megismeri, ezekhez hozzászokik, alapfeltétele annak, hogy jól szocializált felnőtté váljon, akivel öröm az együttélés és a közös program.
Aby esetében a kölyökkori szocializáció kimaradt, ezen kell most dolgoznunk. Alapvető tévhit az, hogy a kertes házban élő kutyákat nem kell kivinni sétálni, mert úgyis mozognak eleget.
Nekik ugyanúgy szükségük van a sétára, mint lakásban élő társaiknak.
Egyrészt a fent említett alapos szocializáció miatt, másrészt, hogy a kutyát rendszeresen érjék ingerek és ne csak a szűk környezetükkel találkozzanak nap, mint nap. A séta során tapasztalt szagok, számos információt tartalmaznak kutyánk számára.
A külső terepen történő szimatolás rendkívül hatékony mentális fárasztás és stresszlevezetés a kutyának.
![Aby találkozása fajtársakkal](https://rehaboldog.hu/wp-content/uploads/2025/01/7a31e6a7-65ba-44d8-8e75-8a192d225cc8-1024x768.webp)
Találkozás a fajtársakkal
A rendszeres sétákon kívül szintén nagyon fontos, hogy kutyáink találkozhassanak fajtársaikkal.
Ez a szocializációjuk másik kiemelkedően fontos eleme.
Lehetőség szerint ne pórázon ismertessük össze kutyáinkat, de feszülő pórázon sosem!
Ha a félős kutya a fajtársakkal jó viszonyt ápol, a jól szocializált kutyák nagy segítségére lehetnek a félelmek leküzdésében.
Természetesen egy jó nagy közös játék a kutyapajtásokkal is hatalmas kikapcsolódási lehetőség a félős, bizonytalan kutyának.
Szembenézés a félelmekkel
Sok gazdi teljesen elkerüli azokat a helyzeteket, melyektől a kutyája fél. Ez nem fog a viselkedés javulásához vezetni. Pontosan ezekkel a helyzetekkel, dolgokkal kell konfrontálnunk a kutyánkat, de nem mindegy, hogy hogyan! Ezeknél a félős, bizonytalan négylábúaknál nagyon fontos a fokozatosság! Az adott, félelmet kiváltó inger jelenlétének időtartama, intenzitása, illetve távolsága a három meghatározó tényező. Fontos, hogy olyan távolságra lehessen kutyánk félelme tárgyától, ahol még tudunk a kutyával kommunikálni, ahol még képes ránk figyelni, tehát rá tudunk jutalmazni arra, hogy relatív közömbösen viselkedik.
Így kutyánk idővel a félelmet kiváltó dolgot pozitív dologgal (jutalom, labda, stb.) társítja és a félelmetes dolog pozitívvá, de legalábbis semlegessé válik számára. Pl., ha a kutyánk más kutyáktól fél, akkor olyan távolságra kezdjük a tréninget az idegen kutyától, ahol a kutya még relatív stabil. Ne terheljük kutyánkat túl sokáig a félelmet kiváltó ingerrel és lehetőség szerint ne egy száguldozó idegen kutya legyen a képzésünk kezdeti segítsége. Fokozatosan, lépésről – lépésre csökkenthetjük a félelmet kiváltó dolog és a kutyánk közti távolságot, növelhetjük az időtartamot és az intenzitást.
Ha kutyánk pl. forgalomtól, járművek zajától fél, nem tanácsos a négysávos mellett kezdeni vele a tréninget. Induljunk el vele egy csendes kertvárosi részen, ahol néha elhalad egy – egy jármű. Ugyanúgy, mint idegen kutyáktól félő kutyánál, ilyen esetben is a fokozatosság a leglényegesebb.
![Aby és a félelem](https://rehaboldog.hu/wp-content/uploads/2025/01/52745a9b-8ae8-470c-b375-e9b2b233c33f-768x1024.webp)
![Aby mellé kell egy határozott vezető](https://rehaboldog.hu/wp-content/uploads/2025/01/2b297b5b-cd54-4ba6-85ba-1173edc13500-768x1024.webp)
Határozott vezető
Egy érzékeny kutyának a legnagyobb segítsége a következetes vezető. Nyugodt, határozott irányítással rengeteg döntéshelyzettől kímélhetjük meg őt, mellyel óriási stresszt veszünk le a válláról.
Természetesen a gazda vezető pozíciójához vezető utat már a kutya kölyökkorában szükséges kialakítani.
Ha a kutyánk felnőtt korban kerül hozzánk, nagyon fontos az első naptól kezdve a szabályok felállítása és a megfelelő kutya-gazda kapcsolat kialakítása ahhoz, hogy kutyánk szívesen kövessen minket.
Ha elakadtál a kutyusod nevelésében, vagy olyan viselkedésproblémával kűzd, amit egyedül nem tudsz megoldani, akkor keress bizalommal.