Négy kerítés közt felnőve
Dézi kölyökként került a gazdákhoz egy testvérével együtt. Két kis buci, akik anya, apa szeme fényei lettek. A gazdik minden jóval elhalmozták a kölyköket, csak egy valami maradt ki az életükből: a megfelelő szocializáció. Nem voltak felállítva szabályok, így a kutyusok mentek a saját fejük után.
A szocializálatlanság rengeteg dologban megmutatja magát, akár a későbbiekben is.
Az ismeretlentől való félelem okozhat bizalmatlanságot és helytelen kommunikációt, valamint félelem agresszivitást is válthat ki a kutyusból. Ezért nagyon fontos, hogy idejében felismerjük az átirányított agresszió problémáját és szakember segítségét kérjük.
Lehetőleg olyan kutyakiképzőét, aki jól ismeri a kutyák testbeszédét.
Dézi sokáig csak a saját udvarukon belül volt mozgatva, így a külső ingerek ismeretlenek voltak számára. Értékes kölyökkori szocializációs idő veszett így el. Amikor először vitték el a gazdik sétálni őket, a buciknak minden ismeretlen volt. A pórázt rángatták, pisilni nem akartak a séta alatt, frusztrálta őket a helyzet.
A házak udvaráról kiugató kutyusok pedig Dézit arra ösztönözték, hogy ő is kövesse azok viselkedési formáját, így az ismeretlentől való félelem reaktivitást váltott ki belőle.
Mivel a pórázon való acsarkodásával nem ért célt, ezért átirányította az agresszióját a mellette sétáló testvérére.
Átirányított agresszió és kialakulása
A kutyák átirányított agressziója egy olyan viselkedési forma, amely akkor lép fel, amikor a kutya egy másik állatra vagy emberre irányítja agresszív reakcióját, nem közvetlenül a kiváltó okra.
Ez általában akkor történik, amikor a kutya stresszes vagy izgatott egy adott helyzet miatt, de nem tudja közvetlenül kifejezni az agresszióját a kiváltó okra (például egy másik kutyára vagy egy idegenre).
Ehelyett egy másik, közvetlenül elérhető célpontra irányítja az agresszióját.
Tanult viselkedésből is fakadhat, ha a kutya korábban már tapasztalt hasonló helyzetet, és agresszív reakcióval sikerült eltávolítania a kiváltó okot, akkor ezt a viselkedést tanulhatja meg, és később is alkalmazhatja.
Megelőzés és kezelés
Az átirányított agresszió kezelése és megelőzése érdekében fontos, hogy a kutya gazdája megtanulja a kutya testbeszédét, figyeljen a kutya jeleire, amelyek stresszre vagy izgalomra utalnak, és próbálja elkerülni az ilyen helyzeteket, illetve idejében emelje ki belőle a kutyust.
A kutya korai szocializációja kulcsfontosságú, ezért minél előbb el kell kezdeni a kölyköket hozzászoktatni különféle ingerekhez, helyzetekhez és más állatokhoz, hogy megtanulja jól kezelni a szituációkat.
Pozitív megerősítéssel hamar célt tudunk érni, amikor a kialakult helyzetben a jó reakcióját megjutalmazzuk, megdicsérjük, így gyorsan megérti, hogyan reagáljon helyesen máskor is különböző helyzetekben.
Az átirányított agresszió kezelése türelmet és következetességet igényel, de a megfelelő megközelítéssel a kutya viselkedése javítható.
Személyre szabott képzés
Dézivel a foglalkozást a testvére nélkül kezdtük el, hogy először egyedül tanulja meg a helyes viselkedést.
Amikor ez már stabilan fog neki menni, utána csatlakoztatjuk be a tréningjeibe Benit is. A képzés a bucik otthonában a gazdik által is folyik (határok, szabályok felállítása).
A városi szocializációs sétáknak és az idegen kutyusokkal való ismerkedéseknek köszönhetően Dézi kezdi elsajátítani a helyes kommunikációt.
A gazdiknak is meg kell még tanulniuk megfelelő visszacsatolást adni a kutyusuk reakcióira és kellő időben korrigálni, ha szükség van rá.
A türelem, kitartás, következetesség és szeretet itt is elengedhetetlen, hogy elérjük a kívánt célt.
„Légy türelmes, minden nehéz, mielőtt könnyűvé válik.„