Mati a szeparációs szorongással küzdő Havanese kisfiú

Mati a szeparációs szorongással küzdő Havanese kisfiú

Mi is az a szeparációs szorongás és, hogyan alakulhat ki a kutyánál?

A leggyakrabban azzal a szeparációs szorongással szoktunk találkozni, amikor a gazdik hazaviszik a megvásárolt kiskutyát vagy épp egy menhelyről befogadottat és az első napokban, hetekbenn otthon maradnak vele, hogy beszoktassák az új környezetébe. Mialatt kényeztetik, egy percre se mozdulnak el mellőle, majd utána hirtelen magára hagyják átmenet nélkül, mert ugye dolgozni kell menniük. Ilyenkor szokott jelentkezni ez a nem kívánt viselkedési forma a szorongás. Vannak kutyák akik a személyiségükből adódóan hajlamosabbak a szeparációs szorongásra. Idős korban nagyobb az esély a kialakulására.  
A kutyák társas lények, ezért nem komfortos számukra az egyedüllét.

A szeparációs szorongás adódhat:

  • Életféltésből – az életféltésből kialakult szeparációs szorongás kutyáknál egy olyan állapot, amely akkor lép fel, amikor a kutya túlzottan ragaszkodik a gazdájához, és képtelen egyedül maradni.
    Ez a szorongás gyakran különböző, nem kívánt viselkedést idéz elő, mint például a hangos ugatás, rombolás (szétszed tárgyakat, vagy akár megrágja a bútorokat, ajtókat), bepisilés, székletürítés, vagy akár önbántalmazó viselkedésig is fajulhat.
    Ilyenkor a kutyus fel-alá rohangál a lakásban, remeg, nyálzik, elutasítja a legfinomabb falatokat is.
  • Gazdiféltésből – feltételezhető, hogy eltolódott a “falkarend” a családban és a kutyusunk vezetőként tekint magára. Úgy gondolja, hogy az ő feladata a családot minden körülmények közt megvédeni és, ha szemelől téveszti őket, akkor nem tudja ellátni ezt a feladatát, ami egy borzasztó stressz a kutyának.
  • Felvett szokásból – például amikor már van egy kutyus a családban, aki szeparációs szorongásos és az új kutyus lemásolja ennek az ebnek a viselkedését.

Hogyan alakulhat ki?

Korábbi traumák, ha a kutyust régebben már hagyták el (főleg menhelyes, befogadott ebekre jellemző), vagy rossz tapasztalatokat szerzett, hajlamosabb lehet a szeparációs szorongásra.

Gyakori költözés, új családtagok, a gazdi időbeosztásának változása egy új munkahely miatt, vagy más környezeti változások is kiválthatják ezt a szorongást.

Hogyan kezeljük a már kialakult szeparációs szorongást?

  • Érdemes fokozatosan hozzászoktatni a kiskutyát az egyedülléthez, például rövid időre magára hagyva, majd fokozatosan növelve az időtartamot.
  • Különféle interaktív játékok és feladatok segíthetnek lekötni a kutyát, amikor egyedül van, akár egy finom rágcsa, amivel hosszabb ideig is el tudja foglalni magát.
    -Felnőtt kutya esetében az érzéketlenítési tréning megoldást nyújthat és segíthet javítani a kutyus viselkedésén.
  • Súlyosabb esetekben állatorvosi segítségre is szükség lehet, aki javasolni tud valamilyen nyugtató hatású készítményt. 
  • Kutyatréner vagy állatpszichológus segítsége nagyon hasznos lehet a probléma kezelésében.

Mi a megoldás?

A szeparációs szorongás kezelése türelmet és következetességet igényel!
Nem lehet siettetni a rehabilitációját, muszáj a kutyus saját tempójában haladnunk. Ha nem így teszünk, még nagyobb kárt okozunk benne, aminek a vége, akár epileptikus rohamok kialakulásához is vezethet!
A megfelelő megközelítéssel a kutyák képesek lehetnek megtanulni, hogy az egyedüllét nem jelent félelmet.

Minél hamarabb felállítjuk a mindennapokra vonatkozó ütemtervet, annál hamarabb fog tudni alkalmazkodni a kölyök az új családjához, Te pedig hozzá.
A rutin megkönnyíti a dolgokat mindenki számára. Beleértve az embereket is, hogy a kiskutya megtanulja mi az elfogadható viselkedés és mik az elvárások.

A szeretetteljes és következetes nevelés az ember és kutya közötti békés, stresszmentes együttélés alapja.
Ha a kutyusok már a kezdetektől megismerik a helyüket a családban és a határaikat, akkor ez nem csak a házban uralkodó harmonikus hangulatra hat pozitívan, hanem az ebek egészséges fejlődésére is.

Mati gazdája is ezzel a problémával keresett fel minket.
Sokat költöznek és ilyenkor Mati egész álló nap fáradhatatlanul tolja az ugatást, ami miatt a szomszédok elég morcosak.
A gazdi jelenleg kénytelen mindenhova magával vinni a kutyusát.


Ha elakadtál a kutyusod nevelésében, vagy olyan viselkedésproblémával kűzd, amit egyedül nem tudsz megoldani, akkor keress bizalommal.

RehaBolDog - Eger
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.