Lili a Berni pásztorkutya
Húsvét vasárnap délután, egy ügyeleti esethez hívtak be az állatkórházba.
Lili a 7 éves Bernipásztor kutyus a két idős gazdája kiséretében érkezett. Jó kondiciója és ápolt bundája arról árulkodott, hogy ennek a kutyusnak igen jó sora van a gazdái mellett. Miközben az állapotát figyeltem, Lili megállt előttem és a gyönyörű nagy barna szemeivel úgy nézett rám, mint aki közölni akarna velem valamit. Hosszú állatmentős éveim alatt sokféle tekintettel találkoztam (ijedt, agresszív, kérdő, bizalmas stb.), de az övéből szinte olvasni lehetett.
Leguggoltam hozzá – Szia szépségem, hogy vagy? – és Lili farokcsóválva, azonnal belehajtotta a fejét az ölembe, mintha csak azt mondaná – segíts kérlek. Nem volt szükség nagy vizsgálatokra. A gazdák által elmondott tünetek és a folyamatosan növekvő, kongó hastérfogat egyértelműen beigazolta, hogy gyomorcsavarodása van. Lili órái meg voltak számlálva.
Miután a gazdik maximális felvilágosítást kaptak a helyzetről és a műtét költségéről, szomorú döntésre kényszerültek:
– Doktor úr, kérem akkor altassa el Lilit, mert nem tudjuk ezt az összeget kifizetni és semmiképp nem szeretnénk szenvedtetni – hangzott a szívemig hatoló fájó mondat.
Kiderült, hogy a lányuknak épp most vették ki a gyomrát és nem is biztos, hogy túléli a lábadozási időszakot (áttétes rákos).
Rengeteg szívszorító esettel találkozom az asszisztensi munkám során és ilyenkor sajnos akaratlanul is beleképzelem magam a gazdik helyzetébe. – Hogy lehet egy ilyen helyzetben jó döntést hozni? – Milyen óriási fájdalom ez, amikor két szerettük közt kell választaniuk? – Egyáltalán, miként lehet a döntésük terhével együttélni, megbékélni? Nekem is van három kutyusom és őszintén szólva fogalmam sincs, hogy ilyen helyzetben képes lennék-e rá, hogy lemondjak bármelyikükről is.
Gyötrő gondolataim közepette, hirtelen ránéztem az orvosra és jeleztem, hogy szeretnék vele négyszemközt beszélni.
A dokival közösen úgy döntöttünk, hogy költségmentesen elvégezzük Lilin az életmentő műtétet.
Miután ezt közöltük a gazdikkal, Ők csak meredten néztek ránk és próbálták felfogni a hallottakat. Nem értették. Mi viszont tudtuk, hogy a legjobb döntést hoztuk meg akkor.
Önzetlenül, viszonzást nem várva segítünk egy csodálatos kutyusnak, aki Ő maga is támasza idős gazdáinak.
Mara a gazdi, a könnyeit nyeldesve csak annyit tudott kipréselni magából, hogy nagyon köszönöm és meghálálom, igérem.
Nem volt több vesztegetni való időnk, -kanülálás, infúzió, altatás, légcsőtubus és már toltuk is a műtőbe Lilit.
Sok műtéthez asszisztáltam már, de ez most más volt, olyan megmagyarázhatatlan nyugalom és boldogságérzet volt rajtam.
Az operáció problémamentesen zajlott, Lili erős szervezetének és az orvos szakértelmének köszönhetően.
Mielőtt kitoltam volna a családjához a kezelőbe Lilit, hálát adtam az Égieknek, hogy mellettünk voltak és, hogy minden a legnagyobb rendben ment.
Hamar felébredt az altatásból és kómás tekintetével ismét rámnézett. Megköszönte – éreztem.
A gazdik nagyon hálásak voltak, hogy segítettünk és nem ítélkeztünk a kényszerű döntésük miatt.
Hálájuk jeléül egy kis könyvet kaptam Tőlük – Egy élet tanúságtétele – írta Mara. Az Ő élettörténetükről szólt, amit még aznap este el is olvastam.
Csak ültem és néztem ki a fejemből. Kavarogtak bennem a gondolatok és nem tudtam felfogni, hogy, hogy bírt ki ez a két ember annyi tragédiát, amit a könyv elmesélt nekem.
Hiszem, hogy minden okkal történik, az is, hogy pont hozzánk hozták el Lilit és az is, hogy ezt a könyvet nem is kaphattam volna jobbkor.
Ezután az eset után még sokáig foglalkoztatott az a gondolat, hogy lehet-e összefüggés a gazdi lányának a betegsége (gyomorrák) és a kutya gyomorcsavarodása közt.
Csodálatos teremtmények ők, akik a gazdájuk minden rezgését átveszik.
*Gyomorcsavarodás:
A gyomor gázokkal telítődik, majd megfordul maga körül és mindkét végén elzáródik. A benne keletkező gázok, folyadékok és egyéb gyomortartalom nem tud továbbhaladni az emésztőrendszeren a belek irányába. A gázok és folyadékok felhalmozódása miatt a gyomor kitágul, mely nyomást gyakorol a rekeszizomra, ezáltal a tüdőre (légzési nehézség), valamint a lépre, a májra és a belekre is. Néha a lép is megcsavarodik a gyomorral együtt, így a lép szövetei is károsodhatnak. Anyagcsere-problémák léphetnek fel (elektroliháztartás és sav-bázis egyensúly felborulása), és a vérkeringés érintettsége miatt kevesebb vér jut a szívbe, így az egész szervezetben oxigénhiányos állapot alakulhat ki. Mindez életveszélyes állapothoz vezethet, mely magától nem múlik el, mindenképpen azonnali, szakszerű ellátást igényel!).