Cérni – avagy, a kutya testjeleinek fontossága a képzés során

Cérni – avagy, a kutya testjeleinek fontossága a képzés során

Cérni a hirtelen robbanó kutya

Az előzmények

Cérni egy nagyon rossz körülmények közül mentett, felnőtt, terrier keverék ivartalanított kan kutya. Mentése után menhelyre került, ahonnan családja örökbe fogadta. A gazdik nagy gondossággal szerető, biztonságos, stabil környezetet biztosítanak számára. Cérni, a gazdik kitartó nevelésének köszönhetően szépen beilleszkedett a családba és szófogadó kutyussá vált. Azonban a fiatalkori rossz élményei, hiányos szocializációja, illetve a menhelyi élet miatt számos helyzetben kiszámíthatatlan és a gazdik számára meglepő viselkedést produkált. A menhelyen egy nagytestű kutyával osztozott a kenneljén, elképzelhető, hogy ez is hozzájárult a kialakult helytelen viselkedéshez.

A gazdik azzal a problémával kerestek meg, hogy a kutya a fajtársakkal történő játék közben minden jelzés nélkül gorombává válik, nekimegy a többi kutyának, illetve pórázon is kitámad másik kutyára. Elkezdtük Cérnivel a munkát, a második találkozásunkat láthatjátok a videókon. Rozálkával, a tanítókutyámmal is próbálkozott, de Rozál ezeket a helyzeteket nagyon jól kezeli és végtelen türelemmel segíti a kutyákkal szembeni viselkedésproblémás társait. Rozál nem támad vissza, tisztán és helyesen kommunikál fajtársaival és ami a legfontosabb, minden helyzetben higgadt marad. Kutyákkal szemben reaktív, agresszív, problémás viselkedésű kutyák esetén nélkülözhetetlen egy stabil, kiszámítható, jól kommunikáló kutyatárs, aki átsegíti őket a kezdeti nehézségeken.

A szocializáció lépései

A másik nagyon fontos a szocializációhiányos, rosszul szocializált, illetve rossz körülményeket megélt kutyák esetén a fokozatosság.

Ezeknél a kutyáknál kiemelkedően nagy szerepe van a kis lépésekben történő képzésnek, mindig gondosan szem előtt tartva tűrőképességüket, határaikat.

Ezeket az ebeket nem előnyös rögtön csoportos tréningbe helyezni, hanem alkalmanként egy fajtársukkal javasolt megismertetni, majd lassan növelni a létszámot.

Nem szabad elengedni őket a „vörös zónáig” mert ott már a kutya nem visszafordítható.

A cél

A fejlődés alappilére a jutalmazás a megfelelő pillanatban. Nem elég az elmarasztalás egy helytelen viselkedés miatt! Elengedhetetlen, hogy minden helyes viselkedés alkalmával jutalmazzuk és mindig kapjanak a gazdától visszajelzést a viselkedésükre! Ne vegyük természetesnek, hogy elmentünk két kapu előtt, ami mögül kiugattak az ott lakó házőrzők és a sajátunk csendben, szépen elhaladt. Cérni esetében például erre mindig rá kell dicsérni, jutalmazni, hogy megértse, ez az elvárt viselkedés.

A videón láthatjátok, hogy ugyan még némi feszültséget okoznak számára a kapu mögül kiabáló fajtársak, de nagyon ügyesen viselkedik. Számos olyan esettel találkozunk, hogy a gazdi minden tőle telhetőt megtesz a kutyájáért, mégsem a kívánt viselkedés lesz a végeredmény. Ennek legtöbbször az az oka, hogy a gazdik nem ismerik fel időben, hogy adott szituáció a kedvencüknek feszültséget okoz. Így nem is tudnak segíteni nekik, nem tudják az adott helyzetben megfelelően irányítani Őket. Elengedhetetlen, hogy a gazdik megtanulják pontosan értelmezni a kutyájuk testjeleit, kommunikációját! Hogy fel tudják ismerni az aktuális érzelmi állapotát és segíteni tudjanak nekik. Cérni szerencsés, mert a gazdái nyitottak a tanulásra, bár van még bőven teendőnk vele, de már szépen elindult a javulás útján.